Adamus Trio

Adamusovo trio založil vedoucí souboru Jan Adamus v roce 1985. Jedním z cílů tohoto tria je hledání nových zvukových možností a nových kombinací nástrojů. V tomto malém obsazení jsou vlastně zastoupeny nejdůležitější skupiny hudebních nástrojů. Hoboj jako představitel dechových nástrojů, housle z řady smyčcových nástrojů a cembalo z nástrojů klávesových. Adamusovo trio koncertovalo ve většině evropských zemí, např. v Německu, Rakousku Španělsku, Švýcarsku a ve Francii. Navštívilo také Spojené arabské emiráty a Kubu.


 

Jan Adamus  (oboe, english horn

Jan Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 zazářil v soutěži Pražského jara, kde obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství v této soutěži mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia. Koncertoval např. v Salzburgu (Festspielhaus), v Mnichově (Am Gasteig), v Norimberku (Meistersingerhalle), ve Španělsku, na Kubě, ve Spojených arabských Emirátech atd.

Spolu s Josefem Sukem vystoupil v Rudolfinu ve Dvořákově síni na Mezinárodním festivalu Pražské jaro. Rovněž s Josefem Sukem natočil vůbec první CD v tehdejším Československu.

V současnosti se Jan Adamus věnuje také dirigování. Studoval soukromě u Leoše Svárovského, profesora pražské AMU. Je také činný v oblasti organizování koncertů - v roce 2013 působil jako umělecký ředitel „Festivalu Mitte Europa“. Jeho vědecko-objevitelská činnost našla uplatnění ve vydavatelství „Edition Kunzelmann“ ve Švýcarsku, kde vyšly tiskem Hobojové koncerty Carlo Besozziho a Josefa Rejchy.

 

Marie Fuxová (housle)

Na housle začala Marie Fuxová hrát pod vedením své matky a již v jedenácti letech vystoupila sólově za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Od té doby získala řadu ocenění: první ceny na Soutěži konzervatoří ČR, na Kociánově mezinárodní houslové soutěži a v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů, odkud si odnesla i cenu za nejlepší interpretaci díla B. Martinů. Zvláštní ceny obdržela na soutěži Beethovenův Hradec a mezinárodní soutěži H. Marteau (Německo), na kursech v rakouském Semmeringu pak Wiener Classic Preis.

Je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a AMU v Praze. Později pokračovala na stáži u Prof. M. Frischenschlagera na Universit?t fűr Musik und Darstellende Kunst Wien. Získané stipendium jí v roce 2004 umožnilo účast na mezinárodních kurzech v Meadowmount School of Music (USA). Cenné zkušenosti si odnesla z mistrovských kurzů předních českých i světových houslistů (V. Hudeček, Ch. Avsharian, E. Perényi, R. Ricci, S. Ships ad.)
V letech 2007-2009 byla členkou „Pavel Haas Quartet“, s nímž koncertovala v nejprestižnějších koncertních sálech světa - Wiener Konzerthaus, Salzburg Mozarteum, Amsterodam Concertgebouw, Cité de la Musique Paris, Kölner Philharmonie, Wigmore Hall, Carnegie Hall New York.
V současné době vystupuje Marie Fuxová se sólovými recitály, při kterých publikum oceňuje kromě její bravurní hry také výrazně procítěný projev. Je taky členkou Bayerisches Kammerorchester.

 

Martin Levický (klavír)

Již v dětských letech dosáhl vítězství v národních i mezinárodních klavírních soutěžích – Amadeus Brno, Prague Junior note, Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, kde získal i titul absolutního vítěze. Později přidal úspěchy např. vítězstvím v mezinárodní smetanovské soutěži v Plzni či cenou za nejlepší provedení skladby Arnolda Schönberga na hudebním festivalu Prag – Wien – Budapest v Rakousku v roce 2003. V roce 2005 zvítězil v mezinárodním konkursu o stipendium firmy Yamaha. V roce 2007 získal první cenu na soutěži Bohuslava Martinů v Praze. Velkého úspěchu dosáhl nedávným vítězstvím na soutěži J. N. Hummela v Bratislavě (2011). Jako dvanáctiletý vystoupil s orchestrem pražských filharmoniků pod taktovkou Gaetana Delogu na slavnostním novoročním koncertu ve Španělském sále Pražského hradu. Sólově vystoupil s orchestrem Slovenské filharmonie, Filharmonie Brno, Virtuosi di Praga, Solisti di Praga, Bacau filharmonie, Orchestr Plzeňského divadla, Moravská filharmonie Olomouc a další. Koncertoval také v USA v Sewanee, kam byl v roce 2002 pozván na dvouměsíční studijní pobyt a v japonském Kjótó při světovém setkání mladých umělců (2006). Doprovázel též legendu, houslistu Josefa Suka při koncertu na zámku Štiřín.

 

Program from concerts in St. Nicholas Church / Program z koncertů v chrámu sv. Mikuláše

zde/here

back to performers / zpět na účinkující